opona zwijana duro

Motocykliści czy kierowcy przeróżnego typu samochodów znakomicie zdają sobie sprawę z tego, że aby móc nasycać się swoim pojazdem w trakcie sezonu (czy to letniego, czy również zimowego), należy go właściwie przygotować. Dużo osób niemniej jednak nie wykorzystuje jednakowej zasady w stosunku do rowerów, a to istotny błąd. Rower, jednakowo jak inne środki lokomocji, potrzebuje uwagi własnego właściciela – jeżeli o to zadbamy, odwdzięczy się nam bezawaryjnością w trakcie najróżniejszych przejażdżek i rowerowych wypraw.

rower opona duro

Chociaż rower to nie auto ani motocykl, zatem lista prac, jakie musimy zrealizować podczas przedsezonowego serwisu jest trochę krótsza. Niemniej warto się jej przyjrzeć i skonfrontować z stworzonym przez nas rowerem. Oto, o co musimy zadbać przed zainicjowaniem rowerowego sezonu:

* Łańcuch – przed pierwszą przejażdżką warto uczynić stan napędu roweru. Mowa o łańcuchu – sprawdzamy jego naciąg. Jeżeli łańcuch jest popsuty, nazbyt luźny bądź nadmiernie naciągnięty – należy go właściwie naciągnąć. Poza tym należy go nasmarować specjalnym smarem do łańcuchów rowerowych – to wydłuży jego żywotność.
* Opony – prócz stereotypowego napompowania opon do wymaganej ilości ciśnienia (ilość wymaganych barów odnajdziemy na oponie), należy sprawić, czy opony w rowerze nie żądają wymiany. W przypadku pęknięć lub przesadnego zużycia bieżnika – opony należy wymienić. Nie pragniemy jakkolwiek, żeby podczas dalszej wyprawy rowerowej opony odmówiły posłuszeństwa.
* Hamulce – stan układu hamulcowego w rowerze ma duży wpływ na bezpieczeństwo jazdy, wobec tego należy sprawić poprawność działania hamulców i stan klocków hamulcowych. Jeżeli są nadmiernie wyeksploatowane – warto je wymienić.
* Sprawdzenie śrub i oświetlenia – przed pierwszą przejażdżką warto uczynić luz nadrzędnych śrub konstrukcji roweru, a gdy odszukamy poluzowane śruby – dokręcić je. Poza tym należałoby spowodować detale oświetlenia – chcemy jakkolwiek być widoczni na drodze.

To podstawowa lista czynności, jakie należy wykonać przed pierwszą przejażdżką. Po zimie warto również rower szczegółowo umyć oraz pokryć zabezpieczającymi specyfikami – to naturalnie dzięki temu będzie porządniej chroniony podczas całego sezonu.

Comments are closed.